لطفا منتظر باشید

شهرک پرنیان قم کجاست

شهرک پرنیان قم کجاست
شهرک پرنیان قم کجاست
۱۲:۵۹ ۱۴۰۳/۰۴/۱۸

شهرک پرنیان قم کجاست

شهرک پرنیان یکی از پروژه‌های مهم در استان قم است، که در فاصله 21 کیلومتری شهرک پردیسان و در محدوده روستای قلعه چم قرار دارد و به‌عنوان سایت جدید نهضت ملی مسکن قم ساخت خانه‌های ویلایی و واگذاری زمین در آن آغاز شده است؛ این سایت یکی از مهم‌ترین اراضی در نظر گرفته شده جهت اجرای طرح نهضت ملی مسکن در استان قم است. موقعیت جغرافیایی این شهرک به گونه‌ای است که دسترسی آسانی به مناطق اطراف مانند پردیسان، کهک، شهرک زعفرانیه، شهرک قدس دارد .
مشخصات پروژه شهرک پرنیان قم


شهرک پرنیان قم با ظرفیت 40 هزار واحد مسکونی در سه فاز مختلف به مساحت 950 هکتار طراحی شده است. واحدهای این شهرک به‌صورت منازل ویلایی یک‌ طبقه حیاط‌دار ۳۰۰ مترمربعی در طرح نهضت ملی و ۲۰۰ مترمربعی برای طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، برای متقاضیان ارائه می‌شود.  شهرک پرنیان قم به عنوان یکی از پروژه‌های بزرگ مسکونی و زیرساختی، در راستای توسعه و رشد شهری استان قم به اجرا درآمده است. این پروژه با هدف تامین مسکن و ایجاد شرایط مناسب برای زندگی، برای گروه‌های مختلف از جمله خانواده‌ها و جوانان طراحی شده است.
فازهای عملیاتی شهرک پرنیان قم

 

عملیات ساخت واحدها در فاز اول شهرک پرنیان قم از ابتدای آبان ماه سال 1402 آغاز شده است، به طور کلی ساخت واحدهای مسکونی در شهرک پرنیان به دو روش انجام می‌شود: واگذاری زمین به صورت انفرادی که متقاضیان می‌توانند از ابتدا تا انتها خود اقدام به ساخت کنند و یا واگذاری به صورت اسکلت و سفت‌کاری که متقاضیان بر اساس سلیقه و توان مالی خود، فضای داخلی ساختمان را تکمیل کنند.
 این پروژه در دو سایت 175 و 388 هکتاری مجموعا 563 هکتار می باشد و مؤسسه راه سازه هلدینگ راه و شهرسازی در حال انجام عملیات اجرایی آماده سازی شهرک شامل خاکبرداری، خاکریزی خیابان ها و کوچه ها و پیاده‌روها می باشد.که پیش بینی می شود ظرف مدت دو سال ساخت خانه های این شهرک در فاز اول به پایان برسد. که شامل 1135 واحد مسکونی نهضت ملی و یک هزار قطعه زمین جوانی جمعیت می شود.
قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا ء(ص)، همزمان با سفر رئیس جمهوری (آقای رئیسی) و هئیت دولت به استان  قم، کلنگ فاز 2 و 3 شهرک پرنیان با حضور وزیر راه و شهرسازی به زمین زده شد. فاز دوم شهرک پرنیان قم 580 هکتار و فاز سوم 775هکتار مساحت خواهد داشت.
گفتنی است:در فاز جدید شهرک پرنیان علاوه بر زمین های مسکونی ،کاربری های متعدد آموزشی، فرهنگی، ورزشی، درمانی و تفریحی و همچنین فضای سبز در نظر گرفته شده که از الگوهای معماری اسلامی در طراحی آنها استفاده شده است و زمین های مسکونی به صورت ویلایی اجرا خواهد شد.
خرید فروش در شهرک پرنیان قم 
در حال حاضر، خرید و فروش مسکن در شهرک پرنیان قم فقط به صورت فیش یا پیش‌فروش انجام می‌شود. البته لازم به ذکر که این فیش ها قانوناً غیرقابل انتقال هستند، اما متاستفانه برخی افراد با قراردادهای دستی اقدام به خرید و یا فروش امتیازات خود می‌کنند. به دلیل عدم تکمیل پروژه‌ها تا سال ۱۴۰۳، هنوز قیمت و مکانیزم مشخصی برای این املاک وجود ندارد.
 با در نظر گرفتن عوامل تأثیرگذار بر بازار مسکن در شهرک پرنیان، می‌توان پیش‌بینی کرد که قیمت مسکن دراین شهرک کمتر از این مقدار خواهد بود.
عوامل موثر بر قیمت مسکن در شهرک پرنیان قم
موقعیت جغرافیایی و زیرساخت‌ها:
شهرک پرنیان در جنوب غربی قم و در نزدیکی مناطقی مانند پردیسان و کهک قرار دارد، اما فاصله آن از مرکز شهر بیشتر است که می‌تواند تأثیر کاهنده بر قیمت‌ها داشته باشد. مراحل ابتدایی توسعه زیرساخت‌های شهرک پرنیان هنوز به بهره برداری نرسیده است، که این عامل نیز می‌تواند باعث پایین‌تر بودن قیمت‌ها شود.
تقاضا و عرضه:
با توجه به اینکه این شهرک هنوز به بهربرداری نرسیده و هنوز هیچ گونه امکانات و خدمات شهری ندارد، تقاضا برای مسکن نسبت به دیگر شهرک های استان قم ماننده پردیسان، شهرک زعفرانیه، شهرک قدس و.... کمتر می باشد و با بیشتر شدن ساخت و ساز و تعداد پروژه‌های مسکونی در شهرک پرنیان قم و شروع بهره برداری این شهرک تقاضا بیشتر خواهد شد که می‌تواند منجر به افزایش قیمت‌ها شود.

کلام آخر 
شهرک پرنیان قم با زیرساخت‌های مدرن و برنامه‌ریزی جامع، یکی از پروژه‌های مهم در حوزه مسکن استان قم به شمار می‌رود. این پروژه با هدف ایجاد محیطی مناسب برای زندگی و تامین نیازهای مختلف ساکنان، در حال اجراست و امید است که با همکاری همه نهادهای مسئول، به زودی به بهره‌برداری کامل برسد و همانطور که در بالا ذکر شد خرید و فروش فیش این پروژه غیر قانونی است و دفتر املاک کومه با توجه یه این موضوع هیچگونه فعالیتی در مورد انتقال و خرید و فروش پروژه پرنیان انجام نخواهد داد.

بالا