لطفا منتظر باشید

محله سالاریه قم

محله سالاریه قم
محله سالاریه قم
۱۴:۴۰ ۱۴۰۳/۰۳/۰۵

منطقه سالاریه یکی از محلات با وضعیت بسیار خوب و امکانات مناسب در شهر قم است که به دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود، جزو بهترین مناطق برای خرید آپارتمانهای لوکس و منازل ویلایی لوکس با متراژ بالا محسوب می‌شود. این محله از شمال با بلوار محمد امین و بلوار گلزار، از جنوب با بلوار مفید و از غرب با بلوار الغدیر محدود شده است و با بلوار شهید صدوقی (زنبیل آباد)، صفاشهر مجاورت دارد. از اماکن مهم این محله می‌توان به مجتمع تجاری عصر جدید، مجتمع تجاری باران، مجتمع تجاری اریکه ملل، مجتمع تجاری سالاریه،  بوستان گلها، بوستان جنت، بوستان کوکب، اشاره کرد.

تاریخچه و اتفاقات مهم محله سالاریه 

باغ یا پارک سالاریه؛ از پیدایش تا نابودی

با توجه به پیشینه قم بر اساس منابع اطلاعاتی موجود، شهر قم باغ شهری به معنای واقعی بوده است و باغ سالاریه به عنوان باغی شاخص در گذشته ریه شهر محسوب می‌شده است. هنوز قدیمی‌ترها تا دهه‌های شصت و هفتاد نیز آن را به یاد می‌آورند ولی جوانان و نوجوانان دهه هشتاد و نود هیچ اطلاعاتی از آن ندارند و الان چیزی از این باغ باقی نمانده است و با توجه به تغییر کاربری‌های ایجاد شده شکل آن به کلی تغییر خواهد کرد. با توجه به اینکه خود شهر قم در آن دوره نسبت به دیگر شهرهای کشور مساحت زیادی نداشته است، باغ سالاریه نسبت به شهر قم که جمعیت زیادی هم نداشته مساحت قابل توجهی داشته است. در خصوص علت نامگذاری و وجه تسمیه این باغ چنین مشهور است: این باغ همان باغ زنیبل آباد است که بعدها به دلیل علاقه زیاد سید محمد باقر متولی باشی به فرزندش (سالار التولیه) به باغ سالاریه نامگذاری شد و برخی منابع علت نامگذاری آن را نامیدن ساختمان داخل باغ به سالاریه حکایت می‌کند که سپس نام ساختمان یعنی سالاریه بر قسمت زیادی از باغ زنبیل آباد سابق اطلاق گردید ولی در هیچ منبعی وجه تسمیه باغ زنبیل آباد قم یافت نشد. در سال‌های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۵ مقدار تقریبی باغ شصت هکتار بوده است و بخشی از آن از بین رفته و بخشی نیز فروخته شده است و از سال ۱۳۸۵ حدود دوازده هکتار از کل این باغ باقی مانده و بقیه نیز موجودیت خاصی ندارد. با توجه به اینکه باغ مذکور وسعت بسیار زیاد و درختان میوه زیادی نیز داشته است لذا مردم از آن محیط به صورت باغ گردشی استفاده می کردند شهرداری در دهه نود موافقت خود را مبنی بر حفظ این باغ اعلام کرد ولی در همان سال با تشکیل کمیسیون ماده پنج بخشی از این باغ از بین رفت و در مرحله دوم نیز کلا تغییر کاربری داده شد و در سال های گذشته نیز دچار آتش سوزی شد، تا عملا جز یک نام چیز دیگری از آن باقی نماند.


 اولین ساخت و ساز در سالاریه 
آیت الله هاشمی‌ رفسنجانی (ره)  با آقای سید ابوالفضل تولیت با مشارکت شرکت طاهر که مربوط به مرحوم تولیت بود شرکتی به نام «شرکت ‎‏دژساز نو» در سالاریه قم تشکیل گردید و ابتدای کار هم آقای هاشمی رفسنجانی مدیر عامل شرکت دژ ساز نو شد. سهامداران هم اکثراً از دوستان مبارز انقلابی و همفکران بودند. علت اصلی ایجاد شرکت این بود که یک کار اقتصادی انجام شود و در کنار آن  به مبارزه زمان انقلاب کمک کند.

این شرکت همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی ایران منحل شد، و مقرر شد که زمین‌های مانده شرکت بین سهامداران تقسیم شود. با توجه به اینکه محله سالاریه در آن زمان خارج از قم محسوب می شده است، لذا اولین عملکرد این شرکت این بود که پنج ملک ویلایی مسکونی در شهرک سالاریه ساختند و یکی از علما را در یکی از آنها ساکن کردند تا بتوانند جلسات خود را برای پیشبرد مقاصد انقلابی برگزار کنند.

 ویژگی‌ها و مزایاي محله سالاریه:

آرامش و امنیت: سالاریه به عنوان یکی از مناطق ایمن و آرام شهر قم شناخته می‌شود. این امر برای افرادی که به دنبال یک محیط زندگی آرام و بدون نگرانی هستند، جذاب است.
تنوع مسکن: در سالاریه می‌توانید انواع مختلفی از آپارتمان‌های و ساختمان های ویلایی لوکس با متراژها و امکانات مختلف را بیابید. لازم به ذکر است که در این منطقه زمین خالی به تعداد محدود یافت می شود ولی ساختمان های ویلایی قدیمی ساز مناسبی برای بازسازی و یا ساخت آپارتمان می توان یافت که با توجه به تراکم های جدید که اعلام شده برای سازنده های معتبر مناسب می باشد. این تنوع به افراد امکان می‌دهد تا آپارتمان و یا ملک متناسب با نیازها و سلیقه خود را انتخاب کنند.
قدرت خرید متوسط به بالا: معمولاً افراد با قدرت خرید متوسط تا بالا، در این منطقه به دنبال خرید یا اجاره یا رهن آپارتمان می‌باشند. قیمت‌های خرید و فروش ملک های این منطقه در مقایسه با مناطق دیگر بالاتر هستند.
بهره‌مندی از خدمات شهری: شهرداری منطقه سالاریه برخی از بهترین خدمات شهری از جمله پارکینگ‌های عمومی، فضاهای سبز و مراکز فرهنگی را برای ساکنان این منطقه ایجاد کرده است.

با توجه به مزایا و ویژگی‌های ذکر شده، منطقه سالاریه به عنوان یک گزینه جذاب برای خرید، اجاره یا رهن آپارتمان و ساختمان های ویلایی در شهر قم برای افراد مختلف مطرح است.
محله سالاریه یک محله نوساز و خوش مسیر و پر از امکانات شهرنشینی است که در مسیر بلوار محمد امین ایجاد شده است. این بلوار از مسیرهای مهم و اصلی جنوب و جنوب غرب شهر قم است که یک سمت آن در غرب به میدان مهم و اصلی ارتش می‌رسد.
این محله با امکانات و شرایط خوبی که دارد، محله‌ای جذاب هم برای سکونت و هم برای خرید واحدهای تجاری و دفتر کار (اداری) است.

در این مقاله، با دپارتمان املاک کومه همراه شوید تا نگاهی داشته باشیم به گذشته و حال این محله و همه امکانات و مزایایی که سالاریه را به ممتازترین محله در بالا شهر قم تبدیل کرده است.

محله سالاریه قم کجاست؟

محله سالاریه از سمت غرب به بلوار محمدامین و خیابان امام سجاد غربی، از شرق به بلوار بهشت و بلوار یاسمن، از جنوب به بلوار مفید و از شمال به بلوار گلستانه و میدان دفاع مقدس متصل می شود. این بلوار به دلیل دسترسی مناسب با خیابان هایی چون نواب، صفاری، امام سجاد و بهشت میان دفاتر املاک قم از جایگاه ویژه ای برخوردار است. 
محله سالاریه را نمیتوان جزء محله های قدیمی شهر قم دانست. ساخت و ساز در این محله پس از انقلاب و با گسترس شهرنشینی صورت گرفت. بافت منطقه بیشتر نوساز است تا قدیمی.

سالاریه منطقه چند شهرداری است؟

محله سالاریه در منطقه 4 شهرداری قم واقع شده است. لازم به ذکر است، در حال حاضر منطقه 4 شهرداری مرغوب ترین و پرطرفدار ترین منطقه شهر محسوب می شود که سالاریه چون گل سر سبد این منطقه به حساب می آید. لذا سطح قیمت املاک در این محله بالاترین قیمت در شهر قم است.

قیمت خرید و فروش ملک (آپارتمان – ویلایی) در سالاریه

لازم به ذکر است  قیمت خرید و فروش و یا حتی رهن و اجاره آپارتمان، منزل ویلایی در سالاریه با توجه به پارامتهای همچون سال ساخت، نقشه، لوکیشن، متریال ساخت و.... متفاوت باشد، به همین دلیل به شما پیشنهاد می کنیم جهت کسب اطلاعات لازم و دقیق در خصوص جدیدترین قیمت های خرید و فروش واحد آپارتمان، منزل ویلایی، زمین یا رهن و اجاره در سالاریه  به وبسایت دپارتمان املاک کومه به آدرس اینترنتی https://koomeh.ir  مراجعه کرده و با بررسی قیمت آپارتمان ها، در بلوار میثم تمار،خیابان نواب، بلوار بوعلی و دیگر خیابان های و مشاوره رایگان توسط متخصصین این امر در این منطقه ملک دلخواه خود را انتخاب کنید.
با تمام این تفاسیر قیمت یک واحد نوساز فول امکانات در این محدوده در زمان نگارش این مقاله (خرداد ماه 1403) از حدود 50 میلیون تومان در هر متر مربع تا 120 میلیون تومان است که می توان گفت به طور میانگین حدود 80 میلیون تومان به ازای هر متر مربع می باشد.


لازم به ذکر است که این قیمت تقریبی بوده و از میانگین چندین خیابان متصل به بلوار میثم تمار نظیر بلوار بهشت، بلوار یاسمن، خیابان نواب و بلوار مفید به دست آمده است.

خیابان های معروف محله سالاریه

خیابان هایی چون نواب، بلوار بهشت، بلوار بوعلی و خیابان امام سجاد خیابان های معروف و شناخته شده محله سالاریه محسوب می شوند. از دیگر ویژگی های این محله می توان به نزدیکی آن به بلوار شهید صدوقی (زنبیل آباد) و بلوار امین، که در آن مجتمع های بزرگی چون خلیج فارس، مجتمع تجاری شهر و امین وجود دارند، اشاره کرد.

آپارتمان در بلوار بهشت سالاریه

بلوار بهشت یکی از بلوار های دنج و خلوت و تازه ساز منطقه سالاریه قم است. این خیابان با در اختیار داشتن امکانات رفاهی مناسب و دسترسی آسان به شریان ها و خیابان های اصلی و همچنین وجود فضای سبز کافی، منطقه‌ای محبوب، لوکس و مناسب برای سکونت و راه‌اندازی دفترکار به شمار می آید.


بلوار بهشت به دلیل سکوت و دنجی و خلوتی، مکانی مناسب برای سکونت است و در عین حال، به دلیل نوساز بودن آپارتمان های این محله‌ منطقه ای در حال  پیشرفته و مناسب برای سرمایه‌گذاری نیز به حساب می آید. قابل ذکر است که بلوار بهشت از نظر قیمت آپارتمان، یکی از گران ترین مناطق سالاریه می باشد.
بهشت از سمت شمال با خیابان نسترن، از سمت جنوب با صفاشهر، از سمت غرب با خیابان امام سجاد و از سمت شرق با بلوار شهید صدوقی محدود می شود.

بلوار بوعلی سینا

بلوار بوعلی سینا یکی دیگر از خیابان های سرشناس در محله سالاریه است که در آن خانه های ویلایی و زمین هایی با متراژ بالا و لوکس بسیار یافت می شود و از معابر مهمی مانند خیابان مهدیه، بلوار گلستانه، بلوار شهید گلزاری و همچنین بلوار شهید صدوقی (زنبیل آباد) متصل می شود. 


لازم به ذکر است که یکی از مهم ترین میدان های تجاری قم یعنی میدان شهید دستغیب یا همان فلکه بستنی ها در این بلوار واقع شده است. از مهم ترین دسترسی های این بلوار می توان به بیمارستان حضرت علی بن ابی طالب اشاره نمود که این موضوع جذابیت ساخت ساز را برای سازندگان معتبر بالا میبرد.

خیابان امام سجاد

خیابان امام سجاد از سمت شمال به خیابان اقاقیا، از سمت شرق به بلوار بهشت،  از سمت غرب به بلوار الغدیر و از سمت جنوب به خیابان اقاقیا دسترسی دارد. این خیابان به دلیل عرض گذر مناسب (20متری) و امکانات رفاهی مناسب از جمله بوستان های بزرگ و چندین مجموعه فرهنگی و درمانی مطلوب، توجه بسیاری را برای سکونت و ساخت و ساز  به خود جلب کرده است.
بافت یا به نوعی ساختار خیابان امام سجاد نوساز است به ویژه در سال‌های اخیر که انبوه ‌سازان بسیاری با هدف کسب درآمد شروع به ساخت مجتمع های بزرگ و مدرن در این منطقه کردند.

خیابان نواب

خیابان نواب بر خلاف خیابان های بوعلی و بهشت از بافت به نسبت قدیمی تری برخوردار است. با این وجود، جالب توجه است که یکی از گران ترین خیابان قم همین خیابان است و قیمت آپارتمان نوساز در این خیابان به متری 120 میلیون تومان نیز می رسد.
این خیابان از سمت شمال به بلوار امین، از سمت جنوب به بلوار بوعلی، از سمت غرب به بلوار شهید گلزاری و از سمت شرق به بلوار جهان بینی محدود می شود.

آشنایی با چند مرکز تجاری /اداری و تفریحی

می توان از میدان دفاع مقدس (فلکه پارک) در ابتدای بلوار بوعلی و مرکز خرید عصر جدید در میدان میثم بعنوان مهم ترین اماکن تفریحی و تجاری شناخته شده در سالاریه که ساکنین این محله برای سرگرمی و نیازهای روزانه خود به آن مراجعه می کنند یاد نمود.

مجتمع تجاری عصر جدید

مجتمع تجاری عصر جدید را میتوان به عنوان اولین مجتمع تجاری در این محله نام برد که گفته های حاکی از این است که ابتدای امر این ساختمان برای کاربری اقامتی ساخته شده و بعدا تغیر کار بری داده و به تجاری تبدیل شده علت این اتفاق مشخص نیست ولی نقشه این ساختمان این موضوع را تایید می کند به همین دلیل خیلی در امر تجاری موفق نبوده ولی با این حال به دلیل داشتن لوکیشن مناسب و نبودن مجتمع تجاری جدید تا همین چند سال پیش توانسته جایگاه مناسبی برای مقاصد تجاری پیدا کند. اینساختمان در ۱۱ طبقه ساخته شده است. این ساختمان در فضایی با مساحتی حدود ۹ هزار متر مربع احداث شده است. در این ساختمان نیز همانند بسیاری از مراکز تجاری واقع در قم، هر طبقه به صنف خاصی اختصاص دارد که می‌توان به پوشاک، کیف، کفش، لوازم آرایشی و بهداشتی، زیورآلات، طلا و جواهر، ساعت، لوازم خانگی، وسایل صوتی و تصویری، لوزم کادویی، لوکس فروشی و تزئینی اشاره کرد. 

بیمارستان علی بن ابی طالب (ع)

بیمارستان شبانه روزی حضرت علی ابن ابیطالب (ع) قم، مرکز درمانی است که به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران وابسته است. در حال حاضر بیش از ۱۴۰ تخت خواب فعال دارد. این بیمارستان در خیابان بوعلی قرار دارد.

سخن آخر

محله سالاریه، محله‌ای محبوب و پرطرفدار در بالاشهر قم است که هر آنچه برای سکونت در یک منطقه دنج نیاز است را داراست. این محله به دلیل قرار گرفتن در بافت جنوبی شهر و خوش مسیر بودن موقعیت خوبی برای ایجاد دفتر کار هم دارد .
محله سالاریه منطقه‌ای با قیمت بالاست که البته قیمت ملک در آن به نوساز بودن آن و کیفیت ساخت ملک هم بستگی پیدا می‌کند. این محله منطقه خوب و بدون خطری برای سرمایه‌گذاری در بخش املاک است و بازار معامله مسکن در آن رونق داشته و دارد.

جدیدترین خانه های خرید و فروش در محله سالاریه قم

بالا